A szelén nyomelem, amely kulcsszerepet játszik az emberi egészség megőrzésében. Annak ellenére, hogy a szelén iránti igény csekély, jelenléte a szervezetben szükséges számos biológiai folyamat megfelelő működéséhez.
A szelén egyik legfontosabb feladata, hogy részt vegyen a sejtek antioxidáns védelmében. A szelén az antioxidáns enzimek, például a glutation-peroxidáz összetevője, amelyek semlegesítik a szabad gyököket és védik a sejteket az oxidatív stressztől. A szabad gyökök reaktív molekulák, amelyek károsíthatják a DNS-t, a fehérjéket és a lipideket, ami számos betegség kialakulásához vezethet, beleértve a rák, a szívbetegségek és az öregedés kialakulását.
A szelén az immunrendszer megfelelő működéséhez is szükséges. Befolyásolja a fehérvérsejtek aktivitását és az antitestek termelését, ami segít a fertőzések leküzdésében. Tanulmányok kimutatták, hogy a szelénhiány gyengítheti a szervezet immunválaszát, növelve a vírusos, bakteriális és gombás fertőzések kockázatát.
Ezenkívül a szelén fontos szerepet játszik a pajzsmirigyhormonok anyagcseréjében. A szelént tartalmazó enzimek részt vesznek a pajzsmirigyhormon inaktív formájának (tiroxin, T4) aktív formává (trijódtironin, T3) átalakulásában. A pajzsmirigyhormonok kulcsfontosságúak az anyagcsere szabályozásában, a növekedésben, a fejlődésben és a testhőmérséklet fenntartásában. A szelénhiány pajzsmirigy-betegségekhez, például hypothyreosishoz vezethet.
Mikor érdemes szeléntartalmú étrend-kiegészítőket használni?
Az étrendi szelén-kiegészítők szedése számos helyzetben előnyös lehet. Mindenekelőtt azoknak, akiknek étrendjükben szelénhiány van, meg kell fontolniuk a pótlást. Szelénhiány fordulhat elő azokon a földrajzi területeken, ahol a talaj szegény ebben az elemben, ami a helyi élelmiszerek alacsony szeléntartalmát jelenti. Lengyelországban a talaj szelénszintje mérsékelt, de az eliminációs étrendet követők (például vegetáriánusok vagy vegánok) ki vannak téve a szelénhiány veszélyének, mivel a szelén főként állati eredetű termékekben fordul elő.
A szelénpótlás a pajzsmirigy-betegségben szenvedők számára is javasolt. Mint korábban említettük, a szelén kulcsfontosságú a pajzsmirigyhormonok anyagcseréjében, hiánya pedig ronthatja a pajzsmirigy alulműködésben vagy Hashimoto-kórban szenvedő betegek egészségét. Tanulmányok kimutatták, hogy a szelénpótlás segíthet csökkenteni a pajzsmirigy-ellenes antitestek szintjét Hashimoto-kórban szenvedőkben, ami javíthatja a pajzsmirigy működését.
Ezenkívül a szelénpótlás előnyös lehet a legyengült immunrendszerű emberek számára. A kutatások azt sugallják, hogy a szelén támogathatja az immunitást és csökkentheti a fertőzések kockázatát, különösen időseknél és legyengült immunrendszerűeknél. A szelént is vizsgálják bizonyos rákos megbetegedések kockázatának csökkentésében, bár a kutatási eredmények jelenleg nem meggyőzőek.
Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a felesleges szelén káros lehet. A szelénmérgezés (szelenózis) tünetei közé tartozik a hajhullás, a törékeny körmök, a gyomor-bélrendszeri rendellenességek, szélsőséges esetekben az idegrendszer károsodása. Ezért a táplálékkiegészítés megkezdése előtt konzultáljon orvosával, és lehetőleg végeztesse el a vér szelénszintjének vizsgálatát.
Mik a természetes szelénforrások?
A megfelelő mennyiségű szelén biztosításának legjobb módja az, ha kiegyensúlyozott étrendet eszel, gazdag ezen elemet tartalmazó termékekben. A szelén természetes forrásai a következők:
- A brazil dió az egyik leggazdagabb szelénforrás. Napi egy brazil dió elegendő a napi szelén adaghoz.
- Hal és tenger gyümölcsei – például tonhal, szardínia, garnélarák és lazac.
- Hús és belsőségek – máj, vese, sertés, marha és baromfi.
- A tojás jó szelénforrás, különösen a sárgája.
- Teljes kiőrlésű termékek – teljes kiőrlésű kenyér, zab, barna rizs.
Összegzés
A szelén nélkülözhetetlen elem, amely számos fontos funkciót lát el az emberi szervezetben, a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelmétől az immunrendszer támogatásán át a pajzsmirigyhormonok szabályozásáig. A szeléntartalmú étrend-kiegészítők fogyasztása tanácsos lehet szelénhiányban, pajzsmirigybetegségben vagy legyengült immunitásban szenvedőknek. Fontos azonban, hogy a pótlást gondosan és az orvossal folytatott konzultációt követően végezzük, hogy elkerüljük a túlzott szelén esetleges negatív hatásait. A napi étrendben érdemes a természetes szelénforrásokra koncentrálni, mint például a brazil dió, a hal, a hús, a tojás és a teljes kiőrlésű termékek, hogy a szervezet természetes módon juthasson el a megfelelő mennyiségben ebből az értékes elemből.